Kadın Gözüyle Kozmetik Dişhekimliği

18 Mayıs 2012
18 Mayıs 2012, Comments Kadın Gözüyle Kozmetik Dişhekimliği için yorumlar kapalı

İki Uzman Diş Hekimi’nden Kadın Gözüyle Kozmetik Diş Hekimliği
Sağlık & Estetik

Ortodonti Uzmanı Dr Elif Gündüz ve Protez Uzmanı Dr Yeliz Çavuşoğlu ile yaptığımız sohbetin konusu: “Kozmetik Diş Hekimliği” veya diğer bir deyişle “Estetik Diş Hekimliği”
Dr. Elif Gündüz: Estetik kavramı oldukça göreceli ve subjektif bir kavram. Her bireyde kavrayış ve kabulleniş her hekimde olduğu gibi farklı. Örneğin ben ortodontist olarak mümkün olduğunca diş dokusuna zarar vermeden dişleri bulundukları kemik içerisinde hareket ettirerek doğal estetikten yanayım. Ancak bu yöntem uzun süreli bir tedavi prosedürü getirmektedir. 6-12 ay kadar vakanın zorluğuna bağlı olmak üzere tedavi süresi değişebilir. Bu tedaviye alternatif dişlerde kesim yaparak diş yapısını değiştirerek sağlanan protez uygulamaları…Yeliz, bu konu senin konun, biraz anlatır mısın?

Dr. Yeliz Çavuşoğlu: Estetik kavramını bireyin kendisinin belirlediğine inanıyorum aslında. Ancak verilen kararlar ve talepte bulunulan istekler hastalarımızın o dönemdeki ruhsal durumundan oldukça fazla etkilenmekte. Bu nedenle bana dişlerinde estetik değişiklik için gelen hastalarımda öncelikle temel isteklerinin ne olduğunu anlamaya çalışırım.Şayet makul isteklerse yani hastamın yüz ifadesine, gülüşüne, duruşuna pozitif yönde etkisi olacaksa uygulamaya geçerim. Mesela aşırı beyaz dişleri tolere edecek hasta grubu olabildiği gibi, mutlaka doğal diş rengindeki dişlerin çok pozitif etkisi olacak hasta grubu da vardır. Önemli olan kişiye özel bir diş tasarımı yapabilmektir. Hastalarımıza bu konuda destek verirken birçok tedavi seçeneği mevcut. Laminate’ler, tek diş seramik kaplamalar, çoklu seramikler veya dental implantlar ile implant üstü restorasyonlar tedavimizde yararlandıklarımızdan bazıları. Bu seçeneklerden hangisinin gerektiği, hastanın arzusuna isteğine ve hekimin kişiye özel yapacağı tedavi planlamasına bağlıdır. Sonuçta ortaya çıkan sonuç mutlaka estetik olacaktır. Ancak bu estetik göz yorucu durmamalı, yani doğal olmalı…

Dr. Elif Gündüz: Şunu da okuyuculara açıklayalım. Aslında her iki sistemde de amaç sağlıklı bir kapanış (alt üst dişlerin birbirleriyle fonksiyonel ilişkileri) ve estetik sağlamak. Son yıllarda daha sağlıklı ve estetik sonuçlar için protez tedavisi öncesi ortodontik tedavi uyguluyor ve dişleri proteze hazırlıyoruz. Bu size nasıl bir fayda sağlıyor? Estetik bu tip vakalarda daha mı başarılı oluyor?Diş kesim miktarı azalıyor mu?

Dr. Yeliz Çavuşoğlu: Protetik tedavi öncesi ortodontinin çok avantajları var…İlk olarak hastanın dişlerini ağız içinde olması gerektiği yerde konumlandırmış oluyoruz. Hastanın özellikle estetik bölgede diş eksikliği varsa, mevcut dişlerini kullanarak veya var olan boşluğu implant için uygun hale getirerek yer hazırlıkları yapmış oluyoruz. Hatta daha da üst düzey düşünerek sadece dişlerin değil, gülme hattındaki dişlerin kemik içindeki kök profillerinin dahi simetrik olmasını ve göze hoş görünmesini sağlayabiliyoruz. Ortodonti sonrasında hastaya yapılacak olan estetik restorasyon minimal hale gelebilir. Sonuçta bu da daha az diş kesimi demektir. Çünkü dişler doğru konumda olacağından sadece yüzey bozuklukların düzeltilmesi yapılır. Ancak bu tür kombine tedavilerde iki önemli faktör ortaya çıkar: Hastanın tüm tedavi sürecine istekli olması ve ortodontist ve protez uzmanının uyumlu çalışan iyi bir ekip olması.

Dr. Elif Gündüz: Her vakaya protez uygulaması öncesi beyazlatma yapıyor musun? Yöntemlerinden bahseder misin?

Dr. Yeliz Çavuşoğlu: Hayır her vakaya yapmıyorum. Çünkü beyazlatma ile elde edilen rengi her hasta idame edemiyor. Bu da yapılan restorasyonu riske atar. Ancak burada karar verirken yine estetik beklenti ön plana çıkıyor. Beyazlatmanın, hastaların hekim ofislerinde uygulatabildiği ve evlerinde kendi kendilerine uygulayabildikleri tipleri mevcuttur. Her iki yöntem de oldukça basittir. Günümüzde beyazlatma ajanları oldukça gelişti, bu nedenle dişlere olan zararları da azaldı. Ancak yine de benim tavsiyem, hastaların önce hekimlerine danışıp onlardan tedavi almaları, sonrasında isterlerse hekiminin tavsiye edeceği şekilde evde uygulama yapmalarıdır.

Dr. Elif Gündüz: Bence ideal renk hastanın kendi diş renginden cok açık olmayan renk. Özellikle de sigara, kırmızı şarap ve çay-kahve tüketimi devam ettiğinde renk 1-2 senede geriye dönüyor. Sen ne düsünüyorsun?

Dr. Yeliz Çavuşoglu: Evet beyazlatma sırasında ve sonrasında en kritik nokta hastanın bunu ne kadar süre idame edebileceğidir. Hastamızın istediği kadar dişlerini beyazlatalım, ancak o yiyip içtiklerine dikkat etmezse kısa sürede elde edilen açık renk kaybolur. Herkesin karakteristik bir diş rengi vardır. Ancak dişler renkleri, formları, konumları, boyutları ve dişetiyle olan ilişkileri ile bir bütündür. Estetik sonuç için tüm bu faktörler göz önünde tutulmalıdır.

Dr. Elif Gündüz: Beyazlatmanın cocuklarda kesinlikle kullanılmaması gerektiğini hatırlatalım okuyucularımıza. Bence 20′ li yaşlardan önce uygulanması, bu yaş grubunda damar sinir paketinin (pulpa) geniş olması, dentin kanallarının daha açık olması sebebiyle, hastada şimşek çakar tarzda ağrılara neden oluyor. Yine dişeti çekilmesi ve çürük olan dişler bu kimyasal beyazlatmalar için ideal dişler değiller.

Dr. Yeliz Çavuşoğlu: Evet beyazlatma ajanları hassasiyet yapabilir. Özellikle gençlerde veya kök yüzeyi açıkta olan hastalarda bu durum belirgin olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda yapılabilecek olan iyi bir ağız-diş bakımı ve tüketilen sıvılarla gıdalara dikkat edilmesi olacaktır.