Çene Cerrahisi ve İmplantoloji

Ortodontik Çene Cerrahisinin komplikasyonları var mıdır?
Çene cerrahisi 2-4 saat arası süren, gerekli olgularda dışarıdan kan katkısına ihtiyaç olunan, genel anestezi altında yapılan ciddi ameliyatlardır. Son dönemlerde oldukça gelişmeler sağlanmış ve rutinde uygulanır hale gelmiştir. Her ciddi ameliyat gibi çene cerrahisi ameliyatlarında da olabilecek komplikasyonlar vardır. Genel anestezinin yaratabileceği komplikasyonlar, sinir zedelenmelerine bağlı gelişebilecek özellikle dudaklardaki his kayıpları, yeterli beslenememeye bağlı hareket ettirilen kemik parçalarında gelişebilecek nekroz gibi potansiyel komplikasyonlar hakkında ameliyatınızı gerçekleştirecek olan cerrah ile görüşmelisiniz. Bu durumları değerlendirdikten ve kar zarar analizlerinizi yaptıktan sonra ortodontistinizle tedavinize başlamalısınız. Cerrahi sorumluluk tamamen ameliyatı gerçekleştirecek cerrahtadır, ortodontist planlama ve çene kavislerini ameliyata hazırlama aşamasında etkilidir. O nedenle ortodontistinize güvendiğiniz kadar hatta çok daha fazla cerrahınıza güvenmelisiniz.

Çene cerrahisi gerekiyorsa niçin ortodontik tedavi de görmem gerekli?
Mevcut olan kapanış bozukluğunu maskelemek için doğal bir maskeleme gelişmiştir. Örneğin çok önde olan bir alt çenedeki ön dişler % 90 olguda geriye doğru yatmışlardır üst çene ön dişlere yaklaşmak için. Yine çenelerin enleri arasındaki oran bozulmuştur. Ortodontist ameliyat anında birbiriyle uyumlu çapraşıksız, boşluksuz, ameliyatın başarısını arttıracak birbiriyle uyumlu alt ve üst çene kavisleri hazırlar. Orta boy tencereye orta boy kapak kapatabilirsiniz küçük ve ya büyük kapak kapaklarda sorun yaşanacaktır.

Ortodontik çene cerrahisi ameliyatı sonrası nasıl bir süreç yaşanır?
İlk 1- 2 hafta zordur. Çeneleriniz birbirlerine lastikler aracılığıyla bağlanmışlardır. Beslenme pipetle alınan sıvı gıdalarladır. Bu dönemde antibiotik ve ağrı kesici takviyesi yapılmaktadır. 1- 2 hafta sonra ortodontistinize kontrole gidersiniz ve bu bağlantılar çıkarılır, yavaş yavaş ağız açma egzersizlerine geçilir. Bu dönemde püre şeklindeki gıdalarla besleneceksiniz. Birkaç kilo kaybı sıkça gözlenir. Ağız bakımı çok önemlidir, Fırçalama hiç bırakılmamalıdır,pipetle beslenme döneminde bile. Dişlerin dış yüzeyleri fırçalanır. Ağız duşu çok faydalıdır. Serum fizyolojik kullanılarak yıkanabilir. Ameliyattan sonraki 3-4 ay içinde tedavi tamamen biter.

Çene eklemi şikayetlerine ortodontik tedavinin etkisi nedir?

Ortodontik tedavi sırasında geçici olarak eklem (TME) problemleri meydana gelebilir. Tedavi sonucunda mevcut problem iyileşebildiği gibi daha da ilerleyebilir. Ortodontik kapanış bozukluğu eklem rahatsızlıklarının sebebi olabilir. Eklemde meydana gelmiş yıkım ve düzensizlikler yapılan tedaviyle etken olan kapanış bozukluğu ortadan kaldırılsa dahi eklemdeki mevcut hasara iyileştirici bir etki sağlamayabilir. Bu durumda ekleme yönelik ileri cerrahi müdahaleler uygulanabilir.

Cerrahi planlama nasıl gerçeleşir?

Ortognatik çene cerrahisi vakalarında en önemli aşama cerrah ile ortodontistin birlikte hastayı muayene etmesi, ve alınan kayıtlarla ameliyat simulasyonunun ve planlamasının yapılmasıdır. Basarılı bir operasyon icin vakanın doğru planlanması gerekmektedir.

Bu amacla hasta önce klinik olarak incelenir. Mevcut asimetriler, dental orta hat kayması, eklem konumları, gülme hattındaki degisiklikler, dil dudak fonksiyonları degerlendirilir. Konuşma ve diğer mimikler incelenir.

Üst ve alt çenenin uzaydaki konumlarına en yakın şekilde modellere taşınması ancak facebowlar ile mümkündür. Face bow ile tespit edilen konumda üst çene artikulatöre alınır, üst çeneye göre de alt çene taşınır. Bu iliski kondilin fossa iliskisini de en yakin yansıtmaktadır. Kliniğimde SAM 2 artikulatör sistemi kullanılmaktadır. Kondilin doğru tespiti ameliyat başarısını etkilemektedir. Doğru kondil konumunda hazırlanan ameliyat splintleri ameliyat sırasında kondilin fossadan uzaklaşması sonucu gercekleşecek yanlış tespit riskini azaltmaktadır.

Hastanın lateral (yan) ve postero anterior ( arka ön ) grafileri dolphin 10 bilgisayar çizim programıyla analiz edilir. Bu program ameliyat sonrası iliskiyi de iki boyutlu olarak profil iskele ve yumuşak doku yansıması acısından gösterebilmektedir. Klinik muayeneyle birleştirilen veriler doğrultusunda modeller ile ameliyat öncesi simulasyon gercekleştirilir ve hastanın ameliyat splintleri hazırlanır. Cerrahın ameliyat öncesi planlamayı incelemesi ameliyat sırasında çıkabilecek sorunların telafisi açısından çok önemlidir. Gerek görüldüğünde hastanın üç boyutlu plastik modelleri de cekilen tomografilerin değerlendirilmesiyle elde edilebilinir.

Tek çene mi yoksa çift çene cerrahisi mi?
Her hastanın anatomik olarak, her cerrahın da deneyimi açısından kendi sınırları vardır. Kişisel tecrübem 5-6 mm yi aşan ön arka yön anomalilerinde nüksü engellemek ve daha iyi bir estetik sonuc icin çift çene cerrahisinin daha faydalı olduğudur. Yine laterognati, çiğneme düzlemini de içine alan açısal asimetrilerde de çoğunlukla çift çene cerrahisi daha başarılıdır.

Çene Cerrahi Ameliyatlarını Kim Yapmalıdır?
Çene cerrahisi ameliyatları konusunda uzmanlaşmış plastik cerrahlar yapmalıdırlar. Bazı kendini yine bu konuda geliştirmiş diş hekimliği kökenli çene cerrahları da hasta ameliyat etmektedir. Tüm dünyada kimin bu ameliyatları yapması gerektiği değişilik göstermektedir ve hekimleri kutuplaştıran tartışma konusudur.

Eğer Tek Diş İmplantı Yapmak İçin Çenede Yeterli Kemik Yoksa Ortodontik Tedavi İle Kemik Oluşur mu?
Erken diş çekimi sonucunda dişsiz kalan çene kemiği yıllar içerisinde erir. Yatay bir kum saati gibi dikey ve yatay yönde kemikte çökme gelişir. Bazen bu durumda genetik olarak diş eksikliği olan bireylerin dişsiz bosluk olan çene bölümlerinde de görülür. Dişsiz boslugun önü ve ya arkasaındaki diş defektin içine ve defekt boyunca hareket ettirilirse arkasındaki sağlam kemik dokusunu defekt boyunca taşır ve defektin tamirini yeniden kemik ile rejenerasyonunu sağlar.

Ortodontik Diş Hareketi İle Rejenere tamir olan Kemik Bölgesine Ne Zaman İmplantasyon Yapılır?
Ortodontik tedavinin bitim tarihinden itibaren 3-4 ay kadar sonra implant yerleştirme işlemi yapılmalıdır. Bu 3-4 ay yeni oluşan kemiğin yoğunlaşması için yeterli süre vermektedir.

Devrik Dişlerin Arasında İmplant Yerleştirmeye Yeterli Yer Yoksa Ne Yapılmalıdır?
Ortodontik tedavi ile devrik dişler düzeltilip implant yerleştirmek için yeterli yer açılmalıdır.

İmplantlar Kaç Yaşında Yapılır?
18 yaşından itibaren yapılabilir.