Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Nedir?
Kişiye güzel bir gülüş sağlamak için yapılan tüm müdahalelerdir. Ortodonti, lamina vener porselen, porselen kuron, diş eti şekillendirme operasyonları, çene cerrahisi ve beyazlatma uygulamaları tek tek ve kombinasyonlar şeklinde yapılabilir.

Lamina nedir? Diş kesilir mi?
Lamina uygulanacak dişlerin komşu dişlerle ve diğer çenedeki dişlerle olan ilişkisine bakılarak karar verilir. Eğer dişlerde çaprasıklık yoksa, aralıklı dizildilerse ve dişlerin dişeti ile birleşme sınırları uygunsa kesim yapmadan dişin üzerine direk yapıstuırma uygulaması yapılabilir. Ancak genel olarak dişlerin dizilimi güzelse çok çok ince dişlerin dış yüzeyine uygulanan kesimler yeterlidir.

Laminanın çok doğal ve estetik görünmesi neye bağlıdır?
İnceliğine. Ne kadar ince çalışılırsa o kadar ışık geçirgen olur. Bu da estetiği maksimuma çıkarır.

Ne zaman lamina uygulaması öncesi ortodontik tedavi yapılmalıdır?
Dişlerde çapraşıklık olma durumunda, ve de orta hatta kayma durumunda. Hastanın üst ve alt kesici dişleri arasındaki mesafe ve uyum eksikliğinde de ortodontik tedavi uygulamak ideal bir estetik bitim için gereklidir.

Lamina uygulama yaşı kaçtır?
18 – 20 yaşını beklemek bu yaşa kadar estetik dolgu uygulamalarıyla çözüm bulmak kanımca en doğru olandır.

Lamina kaç yıl kullanılır?
Çevre dokuların sağlığına bağlıdır. Kişiden kişiye değişiklik gösterir. Diş eti çekilmesi ve dişeti lamina uyumu bozulana kadar kullanılır.

Lamina düşer mi?
Kullanırken tabiiki dikkat edilmelidir. Sert cisimler ısırılmamalıdır. Eğer hasta diş gıcırdatıyorsa mutlaka gece plağı kullanmalıdır. dikkat edildiği sürece düşme ile karşılaşılmayacaktır. Günümüzde kullanılan yapışkanlar oldukça kuvvetlidir.

Retainer teli ne zaman yapıştırılmalıdır? Lamina uygulamasından önce mi sonra mı?
İdeal olanı hastanınlaminaları yapışana kadar hareketli şeffaf plak kullanması ve de laminaların yapıştırılmasından sonra retainer teli uygulanmasıdır. Ancak klinikler arası mesafelerin uzaklığı, profesyonel yaşam gereğince plakların tüm gün takılamaması gibi diş hareketi açısından risk tesgil eden durumlardan dolayı genellikle önce retainer teli yapıştırılır ve laminaları yapacak olan hekim retainer teli ile ölçü alır, yapıştırma yapar.

Laminalarla dişler hastanın dilediği kadar büyütülebilir mi?
Bazı sağlık ve tutuculuk kuvvet dengesi açısından engelleyici sınırlar vardır. Bireyin anatomik özellikleri engellemeler getirebilir.

Tek bir dişe lamina uygulanır mı?
Komşu dişlerle olan renk uyumunu sağlamak çok zor olmasına rağmen evet yapılır.

Diş Beyazlatma
Daha beyaz dişleriniz, sağlıklı gülüşleriniz olsun.