Yetişkin Ortodonti

Yetişkin Ortodontik Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?
Ortodontik tedavi son 20- 30 yıldır çocuklar kadar yetişkinlere de rutin olarak uygulanmaktadır. Alveoler cene kemiği kaybı bulunmayan, saglıklı diş ve diş etlerine sahip her bireye ortodontik tedaviler uygulanabilir. Üst yaş sınırı yoktur.

Erken diş çekimi sonucu dişlerdeki kaymalara bağlı kapanış bozukluklarını düzeltip ileri bir implant işlemine imkan sağlamak amacıyla, çok çapraşıklık bulunan çenelerde dişleri minimum keserek ve ya hiç kesmeyerek estetik lamina uygulamalarından önce destekleyici tedavi olarak kullanılır.

Yetişkinlerde profesyonel ve sosyal yaşamda estetik görüntü çok önemli olduğu için en kısa sürde en etkili ve görünmeyen tedavi yöntemleri tercih edilir. Estetik braketlere alternatif dil tarafından yapıştırılan lingual braketlerdir (STB Ormco, Incognito 3M Unitek, Win Lingual Orthodontics Dr Wiechmann) . Yine şeffaf hareketli plastik plaklarla tedaviler de oldukça popülerdir (invisalign).

İnvisalign Nedir? Kimlere uygulanır?
Yetişkin bireylerde ve ya daimi dişlenmesi tamamlanmış, iskeletsel bir sorunu olmayan genç bireylerde dişsel düzeltmelerde kullanılan şeffaf akrilik / plastik plaklardır.
Plaklar dişleri tamamen örter, dişeti sınırında sonlanır. Kullanımı son derece kolaydır, doğal bir görünüme sahiptir.

 

 

 

Uygulama Aşamaları Nelerdir? Tedavi prosedürü nedir?
Hastadan alınan ölçüler, radyografiler ortodontist tarafından değerlendirilir. Hekim tedavi planlamasını yaptıktan sonra bu planlamayı alacağı yeni dayanıklı ölçü maddeleriyle birlikte Amerika’da bulunan invisalign merkezine yollar. Burada ölçülerden modeller elde edilir, bu modeller scanlenerek bilgisayar ortamına aktarılır ve hekimin tedavi planlamasına göre tedavi bitim simülasyonu elde edilir. Bu simülasyon 15–20 gün içinde hekime yollanır, hekim hastasıyla paylaşır ve hemfikir olunan tedavi planına göre plak yapım aşamasına geçilir. Dişler istenilen konuma gelene kadar aşama aşama bilgisayar ortamında hareket ettirilir ve her yeni duruma göre 1 plak basılır. Plaklar toplu olarak hekime yollanır, arada gecen süre yaklaşık 3 ayı bulur. Hasta ortalama seçilen markaya göre 1-2 haftada bir yeni plak kullanımına geçer. Plakları yemekler ve çok önemli toplantılar hariç yaklaşık 20 saat günde takmalıdır.

Fiyatı nedir?
Tedavinin zorluk derecesine bağlı olarak tedavi ücreti değişse de ulaşım giderleri de dikkate alındığında sabit braketlerle uygulanan tedavilerle aynı fiyata gelmektedir.

Lingual braketler (Dil tarafinda yerlesen görünmeyen braketler / teller)
Birçoğumuz geleneksel, alt ve üst dişlerin ön bölgelerine yerleştirilen metal telleri ve braketleri biliyoruz. Ortodontik tedavi uzun sureli bir tedavi oldugu icin estetik kullanim sıkıntısı acısından özellikle yetiskin hastalar ortodontotistleriyle anlaşma kurmak konusunda isteksiz olabilirler. Cagdas ortodontik tedavi seffaf plaklarla (invisalign sistemi gibi) estetik tedavi imkanı sunsa da ne yazıkki halen en ideal tedavi özellikle zor vakalarda braket ve tellerle sağlanmaktadır. Yetiskin asırı caprasiklik ve ileri cerrahi müdahaleleri gerektiren ortodontik tedaviler icin ikinci bir estetik tedavi şekli lingual braketlerdir.

Yöntemi ve kullanılan sistem ne olursa olsun uzun vadede ortodontik tedavi ile dişlerinizin durumunu düzeltmek sadece size etkileyici bir gülümseme kazandırmaz ayrıca çene kemiğinize ve diş etlerinize gelen stresin azalması sonucunda gelecekteki sağlığınızı da korur.

Lingual Braketlerin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle lingual braketler dişin iç (dil) tarafına yerleştirilirler, böylece ön yüzden görülmezler. Lingual braketler metal braketlere yakın sürede dişleri düzeltmektedirler. Tabiiki her hastanın tedavi süresi kişiseldir. Problemine, kemik yapısına ,kapanışına, ve tedaviyi disiplinli olarak devam ettirmesine bağlıdır.
Lingual braketler metal braketler gibi rahatsızlık vermeden bireyin görünüşünü düzeltebilirler. Bu nedenle lingual braketler , hem yetişkin profesyoneller hem de görünmez braketlerle kendine daha çok güvenebilecek gençler için iyi bir seçenektir. Lingual braketler hastaya yüksek konfor sağlarlar.

Lingual Braketlerin Dezavantajları Nelerdir?

 

Fotoğraf: Incognito ® 3M
Fotoğraf: Incognito ® 3M

Dille yakin temaslarından dolayı tedavi baslangıcında dil kendini yeni duruma alıştırana kadar konuşma fonksiyonunda hafif bir sıkıntı yaratır. Ayrıca baslangıc dönemde dilde hafif vuruklar buna baglı olarak ağrı olabilir.

Lingual Braketler Nasıl Çalışırlar?

Laboratuar her dişin arkasına uygun braketi yapabilmek için bilgisayar teknolojisi kullanacaktır. Braketler daha sonra ağza taşınır ve uygulanırlar.

Lingual Braketler İçin En İyi Adaylar Kimlerdir?

Lingual braketler her yaş grubundaki daimi dişleri tamamlanmış çocuk ve yetişkin hasta için uygundurlar.

Lingual Braketler İçin Nasıl Bakım Yapılır?
Her braket sisteminde olduğu gibi başlangıç suresi en onemli zamandır. Dil alışana kadar braketlerin üzerini hekiminizin vereceği mumlarla kapatmak gerekecektir. Zamanla dil kendini yeni konuma alıstıracak, ağrı, vuruk ve konuşmada zorluk kalmayacaktır. Yumuşak besinler tüketilmelidir. Ön dişlerle koparma işlemi yapılmamalıdır, besinler dilimlenerek arka dişlerle öğütülmelidir. Agız hijyeni çok önemlidir. Bunun icin rutin fırcalamaya ilaveten diş arası fırçası kullanımı, ağız dusu kullanımı tavsiye edilmektedir.(Bknz www.agizbakimmerkezi.com)

Ortodontik Tedaviniz Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

Ortodontik Tedavi Sırasında Dişlerde Ağrı ve Sallanma Olur mu?
Ortodontik tedavi dişlere hafif kuvvetler uygulanarak dişlerin bulundukları kemik içerisindeki hareketleri sonucu gerçekleşir. Tedavi başında yada seanslardan sonra dişlerde hafif ağrı, hissizlik, üzerine basamama ve hafif sallanma gibi geçici problemler normal kabul edilmelidir. Ortodontik uygulamalardan sonraki 2-4 saat arasında ağrı maksimuma ulaşır ve 1-7 gün sonra azalarak kaybolur. Bu dönemde hasta tıbbi açıdan herhangi bir engeli yoksa ağrı kesicilerden yararlanabilir.

Sabit tedavi; dişlerin üzerlerine yapıştırılan braket dediğimiz ara elemanlar ve braketleri birbirine bağlayan diş hareketini yönlendiren tellerle uygulanan tedavi yöntemidir. Hekim yapıştırır, tedavi sonuna kadar sabit kalırlar, hasta hiçbir şekilde çıkaramaz, çıkarmaya çalışmaz.

Ortodontik Tedavi Boyunca Yeme İçmede Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tedavi boyunca sert, yapışkan gıdalar yenmemeli asitli şekerli içeceklerse az tüketilmelidir. Ön dişlerle ısırma eylemi yerine dilimlenerek alınan gıdaların arka dişlerle çiğnenmesi önerilir. Dişlere gelen sert kuvvetler hem braketlerin kopmasına sebep olmaktadır hem de hareket halinde olan dişlere ve dişler vasıtasıyla çene kemiğine zararlıdır. Tedavinin başında yaklaşık 1 haftada alışılan dişlerde hafif sıkma ve sızı hissedilir. Bu dönemde özellikle sert gıdalardan kaçınılmalıdır. Fındık fıstık gibi çerezler, her türlü sakız ve erik gibi çekirdekli meyveler kesinlikle yenmemelidir.

Ortodontik Mumlar Ne Amaçla Kullanılır? Nereden Temin Edilir?
Alışma döneminde mukoza yaralanmaları meydana gelebilir. Bu yaraların çabucak iyileşmesi için etkin bir fırçalamaya destek olarak ağız gargaraları kullanılabilir. Hastaya verilen dental mum yara olan dokunun karşısına denk gelen tel veya braketin üzerine yapıştırılarak yarayla temas kesilir. İyileşme süresince etkilidir. Bu mumlar eczanelerde satılmaz bittiği durumlarda hekiminiz size yeni bir kutuyu seve seve verecektir. Tedavinin başında yanakta yara olmasa da özellikle gece yatarken mumun en arka dişlerin yüzeylerine yapıştırılması alışma süresini kolaylaştırmak amacıyla önemlidir.

Ortodontik Tedavide Diş Fırçalamak Farklı mıdır? Hangi Fırça ve Macunlar Kullanılır?
Etkin fırçalama dişlerin tüm yüzeylerinin tamamen temizlenmesi anlamını taşımaktadır. Dış, iç, çiğneyici ve ara yüzeyler. Ortodontik tedaviye başlayacak hastalarda ağız bakımı, diş eti ve dişin destek dokularının sağlığı maksimum düzeyde iyi olmalı ve tedavi süresince de korunmalıdır. Aksi halde dişlerin ön yüzeyinde lekelenmeler, dişlerde çürümeler meydana gelebilir. İleri durumlarda diş etlerinde ağrı, şişme, kanama, diş etlerinde büyüme, diş ve dişin çevre destek dokularında kayıplar meydana gelebilir. Diş bakımı yoğun florlu diş macunları, ara yüz fırçaları, diş ipleri ve ağız duşu ile desteklenmelidir. Özellikle ağız duşu fırçalamayı takiben kullanıldığında çok etkili olmaktadır.

Ortodontik Tedavi Sırasında Hasta Kendine Ne Gibi Zararlar Verebilir?
Tedavi sırasında kullanılan sabit (braket-tel-lastik) veya hareketli (takıp çıkarılan apareler) önerilen şekilde kullanılmalıdır. Nadiren de olsa apareylerin kırılan kopan parçalarının yutulma ihtimali vardır. Böyle bir durumda gerekli müdahale için hemen tam teşekküllü hastaneye başvurunuz. Ağız dışı ve içi hareketli apareyler aktif spor yaparken ve yemek yerken kullanılmamalıdır. Hasta ağız bakımına özen göstermelidir. Braketler gıdalar için tutunma yüzeyleri oluştururlar, eğer hasta dişlerini ideal sıklıkta ve ideal şekilde fırçalamazsa dişlerinde çürümeler gözlenecek diş etlerinde de iltihaplanmalar oluşacaktır.

Braketlerin Sebep Olduğu Yaraları iyileştirmek İçin Hangi İlaçlar Kullanılır?
Braket ve tellerin sebep olduğu damak ve dudaktaki vurukların hassasiyetini azaltmak ve tedavi etmek amacıyla Kenacort-A Orabase veya Protefix Yara iyileştirici … vs gibi pomadların kullanılması uygundur.

Ortodontik Pekiştirme Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?
Aktif tedavi bitiminde pekiştirme tedavisine geçilir. Dişlerinizi yeni konumlarında tutmak için sabit (teller) ve hareketli pekiştirme aygıtları (plaklar) uygulanır. Pekiştirme aygıtlarının belirtilen şekilde kullanılması tedavinin kalıcılığı açısından çok önemlidir. Sabit pekiştirme telleri alt ve üst kesici dişlerin dil tarafındaki görünmeyen yüzeylerine dolgu maddeleri ile yapıştırılır. Sabit pekiştirme tellerinin özellikle alt kesici dişlerin dil tarafındaki yüzeylerinde hayat boyu kalması önerilir. Hareketli pekiştirme plakları ilk dört hafta gece gündüz, akabinde de en az bir sene – en çok beş sene gece uyurken takılmalıdır. Pekiştirme aygıtlarının erken dönemde hekim tarafından tavsiye edilen şekilde kullanılmamasından doğacak geriye dönüşten (nüks) hasta sorumludur.

Ortodontik Tedavi Boyunca Randevular ne sıklıkla ayarlanır?
Ortodontik tedavi kontrol randevuları kullanılan braket sistemi ve tedavi protokolüne göre 4-7 haftalık aralıklarla yapılır. Tedavinin bitimine doğru kontrol aralıkları bir haftaya düşürülebilir. Randevulara düzenli olarak devam edilmesi zorunludur. Randevu gününe ve/veya saatine uyulamayacaksa hekim en az dört saat önceden bilgilendirilmeli ve en yakın tarihe tekrar randevu alınmalıdır. Braket ve ya tel kopmalarında bir sonraki randevu tarihini beklemeden lütfen yeni bir randevu alıp en kısa sürede tamir işlemi için gelin. Kopan, çıkan braket ve telleri saklayın, aynı braketler dezenfekte edilip tekrar kullanılacaktır. Kaybetme durumunda braketin bedeli tedavi bedeli harici talep edilecektir.

Ortodontik Tedavinin Başarısı Neye Bağlıdır?
Ortodontik tedavi, uzun süreli ve disiplin gerektiren bir tedavidir. İyi bir sonuç için hasta-hekim işbirliği şarttır. Hasta hekiminin öngördüğü tedaviyi sonuna kadar uygulamaktan sorumludur.

Ortodontik tedavi uzun vadeli ağız sağlığınız için yapacağınız çok akıllı bir yatırımdır!